All CSWEP Board Members

1972 - Present

 

2022 15 Members
  Anusha Chari, Chair
  Margaret Levenstein, Assoc. Chair Survey
  Kasey Buckles, Assoc. Chair Mentoring
  Jessica Holmes, CeMENT Director
  Martha Bailey, CeMENT Director
  Katherine Silz-Carson, Oversight Editor
  Stephanie Aaronson, DC Rep
  Shahina Amin, Midwestern Rep
  Terry-Ann Craigie, Eastern Rep
  Jennifer Doleac, Southern Rep
  Francisca Antman, Western Rep
  Marionette Holmes, At-Large
  Rohan Williamson, At-Large
  Ina Ganguli, At-Large
  Anna Paulson, At-Large

 

2021 15 Members
  Judy Chevalier, Chair
  Margaret Levenstein, Assoc. Chair Survey
  Anusha Chari, Assoc. Chair Mentoring
  Jessica Holmes, CeMENT Director
  Martha Bailey, CeMENT Director
  Katherine Silz-Carson, Oversight Editor
  Stephanie Aaronson, DC Rep
  Shahina Amin, Midwestern Rep
  Terry-Ann Craigie, Eastern Rep
  Jennifer Doleac, Southern Rep
  Catalina Amuedo-Dorantes, Western Rep
  Kasey Buckles, At-Large
  Jonathan Guryan, At-Large
  Petra Moser, At-Large
  Karen Pence, At-Large

 

2020 14 Members
  Judy Chevalier, Chair 
  Margaret Levenstein, Assoc. Chair Survey
  Sebnem Kalemli-Ozcan, Assoc. Chair Mentoring
  Martha Bailey, CeMENT Director
  Jessica Holmes, CeMENT Director
  Katherine Silz-Carson, Oversight Editor
  Shahina Amin, Midwestern Rep
  Terry-Ann Craigie, Eastern Rep
  Jennifer Doleac, Southern Rep
  Catalina Amuedo-Dorantes, Western Rep
  Sandra Black, At-Large
  Petra Moser, At-Large
  Jonathan Guryan, At-Large
  Karen Pence, At-Large

 

2019 14 Members
  Judith Chevalier, Chair
  Margaret Levenstein, Assoc. Chair Survey
  Sebnem Kalemli-Ozcan, Assoc Chair Mentoring
  Martha Bailey, CeMENT Director
  Ann Owen, CeMENT Director
  Katherine Silz-Carson, Oversight Editor
  Shahina Amin, Midwestern Rep.
  Karen Smith Conway, Eastern Rep.
  Ragan Petrie, Southern Rep.
  Catalina Amuedo-Dorantes, Western Rep.
  Jonathan Guryan, At-Large
  Petra Moser, At-Large
  Karen Pence, At-Large
  Sandra Black, At-Large

 

2018 14 Members
  Shelly Lundberg, Chair
  Margaret Levenstein, Assoc. Chair Survey
  ┼×ebnem Kalemli-Özcan, Assoc. Chair Mentoring
  Martha Bailey, CeMENT Director
  Ann Owens, CeMENT Director
  Kate Silz-Carson, Oversight Editor
  Shahina Amin, Midwestern Rep.
  Karen Conway, Eastern Rep.
  Ragan Petrie, Southern Rep.
  Catalina Amuedo-Dorantes, Western Rep.
  Elizabeth Klee, At-Large
  Justin Wolfers, At-Large
  Amalia Miller, At-Large
  Sandra Black (At-Large)

 

2017 14 Members
  Shelly Lundberg, Chair
  Margaret Levenstein, Assoc. Chair Survey
  Terra McKinnish, Assoc. Chair Mentoring
  Ann Owen, CeMENT Director
  Martha Bailey, CeMENT Director
  Kate Silz-Carson, Oversight Editor
  Anne Winkler, Midwestern Rep.
  Karen Conway, Eastern Rep.
  Ragan Petrie, Southern Rep.
  Catalina Amuedo-Dorantes, Western Rep.
  Elizabeth Klee
  Justin Wolfers
  Petra Todd
  Amalia Miller

 

2016 14 Members
  Marjorie McElroy, Chair
  Margaret Levenstein, Assoc. Chair Survey
  Terra McKinnish, Assoc. Chair Mentoring
  Kosali Simon, CeMENT Director
  Madeline Zavodny, Oversight Editor
  Anne Winkler, Midwestern Rep. 
  Karen Conway, Eastern Rep.
  Ragan Petrie, Southern Rep.
  Catalina Amuedo-Dorantes, Western Rep.
  Cecilia Conrad
  Amalia Miller
  Petra Todd
  Elizabeth Klee
  Justin Wolfers

 

2015 14 Members
  Marjorie McElroy, Chair
  Margaret Levestein, Assoc. Chair Survey
  Terra McKinnish, Assoc. Chair Mentoring
  Kosali Simon, CeMENT Director
  Madeline Zavodny, Oversight Editor
  Anne Winkler, Midwestern Rep.
  Amalia Miller, Eastern Rep.
  Bevin Ashenmiller, Western Rep.
  Ragan Petrie, Southern Rep.
  Cecilia Conrad
  Linda Goldberg
  Kevin Lang
  Serena Ng
  Petra Todd

 

2014 12 Members
  Marjorie McElroy, Chair
  Kosali Simon, CeMENT Director
  Madeline Zavodny, Oversight Editor
  Anne Winkler, Midwestern Rep.
  Amalia Miller, Eastern Rep.
  Ragan Petrie, Southern Rep.
  Bevin Ashenmiller, Western Rep.
  Cecilia Conrad, Summer Fellows
  Linda Goldberg
  Kevin Lang
  Serena Ng
  Petra Todd

 

2013 12 Members
  Marjorie McElroy, Chair
  Terra McKinnish, CeMENT Director
  Madeline Zavodny, Oversight Editor
  Anne Winkler, Midwestern Rep.
  Amalia Miller, Eastern Rep.
  Shelley White-Means, Southern Rep.
  Bevin Ashenmiller, Western Rep. on 8/1/13
  Cecilia Conrad, Summer Fellows
  Linda Goldberg
  Kevin Lang
  Serena Ng
  Petra Todd

 

2012 12 Members
  Marjorie McElroy, Chair
  Terra McKinnish, CeMENT Director
  Madeline Zavodny, Oversight Editor
  Anne Winkler, Mid-Western Rep.
  Susan Averett, Eastern Rep.
  Shelley White-Means, Southern Rep.
  Jennifer Imazeki, Western Rep.
  Cecilia Conrad, Summer Fellows
  Linda Goldberg
  Kevin Lang
  Serena Ng
  Petra Todd

 

2011 13 Members
  Barbara Fraumeni, Chair
  Marjorie McElory, Chair Shadow
  Terra McKinnish, CeMENT Director
  Debra Barbezat, Oversight Editor
  Madeline Zavodny, Oversight Editor-Shadow
  Kaye Husbands-Fealing, Midwestern Rep.
  Susan Averett, Eastern Rep.
  Shelley White-means, Southern Rep.
  Jennifer Imazeki, Western Rep.
  Ron Oaxaca, Summer Fellows
  Donna Ginther
  Linda Goldberg
  Rohini Pande

 

2010 12 Members
  Barbara Fraumeni, Chair
  Donna Ginther, CeMENT Director
  Terra McKinnish, CeMENT-Shadow
  Debra Barbezat, Oversight Editor
  Kaye Husbands-Fealing, Midwestern Rep.
  Susan Averett, Eastern Rep.
  Julie Hotchkiss, Southern Rep.
  Jennifer Imazeki, Western Rep.
  Ron Oaxaca, Summer Fellows
  Rohini Pande
  Amy Schwartz
  Linda Goldberg

 

2009 13 Members
  Barbara Fraumeni, Chair
  Donna Ginther, CeMENT Director
  Debra Barbezat, Oversight Editor
  Kaye Husbands-Fealing, Midwestern Rep.
  Julie Hotchkiss, Southern Rep.
  Ron Oaxaca, Summer Fellows
  Linda Bell
  Joan Haworth
  Patricia Mosser
  Martha Olney
  Fiona Scott-Morton
  Amy Schwartz
  Rohini Pande

 

2008 13 Members
  Barbara Fraumeni, Chair on 7/1/08
  Debra Barbezat, Oversight Editor
  Julie Hotchkiss, Southern Rep.
  Linda Bell
  Donna Ginther
  Joan Haworth
  Karine Moe
  Patricia Mosser
  Martha Olney
  Anna Paulson
  Fiona Scott-Morton
  Richard Startz
  Amy Schwartz

 

2007 13 Members
  Lisa Lynch, Chair 
  Katharine Abraham
  Donna Ginther
  Joan Haworth
  Gail Hoyt
  Karine Moe
  Anna Paulson
  Nancy Rose
  Richard Startz
  Linda Bell
  Patricia Mosser
  Fiona Scott-Morton
  Martha Olney

 

2006 13 Members
  Lisa Lynch, Chair
  Katharine Abraham
  Rachel Croson
  Joan Haworth
  Gail Hoyt
  Lori Kletzer
  Karine Moe
  Sharon Oster
  Ann Owen
  Nancy Rose
  Donna Ginther
  Anna Paulson
  Richard Startz

 

2005 13 Members
  Francine Blau, Chair 
  Lisa Barrow
  Rachel Croson
  Dan Hamermesh
  Joan Haworth
  Lori Kletzer
  Catherine Mann
  Karine Moe
  Sharon Oster
  Ann Owen
  Katharine Abraham
  Gail Hoyt
  Nancy Rose

 

2004 13 Members 
  Francine Blau, Chair 
  Lisa Barrow
  Judith Chevalier
  Rachel Croson
  Barbara Fraumeni
  Dan Hamermesh
  Joan Haworth
  Catherine Mann
  KimMarie McGoldrick
  Karine Moe
  Lori Kletzer
  Sharon Oster
  Ann Owen

 

2003 13 Members
  Francine Blau, Chair 
  Andrea Beller
  Judith Chevalier
  Rachel Croson
  Janet Currie
  Barbara Fraumeni
  Claudia Goldin 
  Joan Haworth
  KimMarie McGoldrick
  Lisa Barrow
  Dan Hammermesh
  Catherine Mann
  Karine Moe

 

2002 12 Members
  Joan Haworth, Chair
  Andrea Beller
  Rachel Croson
  Janet Currie
  Claudia Goldin
  Caren Grown
  Jean Kimmel
  KimMarie McGoldrick
  Robert Pollak
  Rachel Willis
  Judith Chevalier
  Barbara Fraumeni

 

2001 11 Members
  Beth Allen, Chair
  Andrea Beller
  Caren Grown
  Joan Haworth
  Jean Kimmel
  KimMarie McGoldrick
  Robert Pollak
  Rachel Willis
  Rachel Croson
  Janet Currie
  Claudia Goldin

 

2000 12 Members
  Beth Allen, Chair
  Andrea Beller
  Barbara Fraumeni
  Bronwyn Hall
  Joan Haworth
  Jean Kimmel
  Lisa Lynch
  KimMarie McGoldrick
  Helen Popper
  Caren Grown
  Rachel Willis
  Robert Pollak

 

1999 12 Members
  Beth Allen, Chair
  Robin Bartlett
  Catherine Eckel
  Henry Farber
  Barbara Fraumeni
  Joan Haworth
  Lisa Lynch
  Helen Popper
  Andrea Beller
  Bronwyn Hall
  Jean Kimmel
  KimMarie McGoldrick

 

1998 13 Members
  Robin Bartlett, Chair
  Catherine Eckel
  Hali Edison
  Henry Farber
  Joan Haworth
  Joyce Jacobsen
  Daphne Kenyon
  Olivia Mitchell
  Susan Pozo
  Barbara Fraumeni
  Lisa Lynch
  Helen Popper
  William Zame

 

1997 12 Members
  Robin Bartlett, Chair
  Maureen Cropper
  Hali Edison
  Joan Haworth
  Joyce Jacobsen
  Daphne Kenyon
  Olivia Mitchell
  Susan Pozo
  Kenneth Small
  Catherine Eckel
  Lisa Lynch
  Helen Popper
  William Zame

 

1996 13 Members
  Robin Bartlett, Chair
  Kathryn Anderson
  Maureen Cropper
  Ronald Ehrenberg
  Joan Haworth
  Joni Hersch
  Daphne Kenyon
  Nancy Marion
  Kenneth Small
  Hali Edison
  Joyce Jacobsen
  Olivia Mitchell
  Susan Pozo

 

1995 13 Members
  Rebecca Blank, Chair
  Kathryn Anderson
  Robin Bartlett
  Ronald Ehrenberg
  Joan Haworth
  Joni Hersch
  Irene Lurie
  Nancy Marion
  Ann Witte
  Marianne Baxter
  Maureen Cropper
  Lisa Lynch (left mid-year)/Daphne Kenyon
  Kenneth Small

 

1994 13 Members
  Rebecca Blank, Chair
  Robin Bartlett
  Ivy Broder
  Linda Edwards
  Jo Anna Gray
  Joan Haworth
  Irene Lurie
  Roger Noll
  Ann Witte
  Kathryn Anderson
  Ronald Ehrenberg
  Joni Hersch
  Nancy Marion

 

1993 13 Members
  Rebecca Blank, Chair
  Ivy Broder
  Linda Edwards
  Jo Anna Gray
  Joan Haworth
  Ethel Jones
  Frank Levy
  Roger Noll
  Jennifer Reinganum
  Leigh Tesfatsion
  Robin Bartlett
  Irene Lurie
  Ann Witte

 

1992 14 Members
  Elizabeth Hoffman, Chair
  Rebecca Blank
  Joan Haworth
  Marjorie Honig
  Ethel Jones
  Frank Levy
  Jennifer Reinganum
  Leigh Tesfatsion
  Barbara Wolfe
  Myrna Wooders
  Ivy Broder
  Linda Edwards
  Jo Ann Gray
  Roger Noll

 

1991 13 Members
  Elizabeth Hoffman, Chair
  Rebecca Blank
  Joan Haworth
  Marjorie Honig
  Shelly Lundberg
  Daniel Newlon
  June O’Neill
  Barbara Wolfe
  Myrna Wooders
  Ethel Jones
  Frank Levy
  Jennifer Reinganum
  Leigh Tesfatsion

 

1990 13 Members
  Nancy Gordon, Chair
  Joan Haworth
  Elizabeth Hoffman
  Shulamit Kahn
  Shelly Lundberg
  Kathryn Morrison
  Barbara Newell
  Daniel Newlon
  June O’Neill
  Rebecca Blank
  Marjorie Honig
  Barbara Wolfe
  Myrna Wooders

 

1989 12 Members
  Nancy Gordon, Chair
  Cecilia Conrad
  Joan Haworth
  Elizabeth Hoffman
  Shulamit Kahn
  Judith Lave
  Kathryn Morrison
  Barbara Newell
  June O’Neill
  Marjorie McElroy
  Shelly Lundberg
  Daniel Newlon

 

1988 13 Members
  Nancy Gordon, Chair
  Beth Allen
  Cecilia Conrad
  Alan Fechter
  Joan Haworth
  Shulamit Kahn
  Judith Lave
  Katherine Lyall
  Marjorie McElroy
  Elizabeth Hoffman
  Kathryn Morrison
  Barbara Newell
  June O'Neill

 

1987 13 Members
  Isabel Sawhill, Chair
  Beth Allen
  Karen Davis
  Alan Fechter
  Nancy Gordon
  Joan Haworth
  Katherine Lyall
  Helen Junz
  Cecilia Conrad
  Audrey Freedman
  Shulamit Kahn
  Judith Lave
  Majorie McElroy

 

1986 13 Members
  Isabel Sawhill, Chair
  Lourdes Beneria
  Bernadette Chachere
  Karen Davis
  Mary Fish
  Joan Haworth
  Helen Junz
  Sharon Megdal
  Michelle White
  Beth Allen
  Alan Fechter
  Nancy Gordan
  Katherine Lyall

 

1985 13 Members
  Isabel Sawhill, Chair
  Lourdes Beneria
  Barbara Bergmann
  Bernadette Chachere
  Mary Fish
  Joan Haworth
  Sharon Megdal
  Joseph Pechman
  Cordelia Reimers
  Aleta Styers
  Michelle White
  Karen Davis
  Helen Junz

 

1984 12 Members
  Barbara Bergmann, Chair
  Joan Haworth
  Joseph Pechman
  Cordelia Reimers
  Nancy Ruggles
  Aleta Styers
  Gail Wilensky
  Lourdes Beneria
  Bernadette Chachere
  Mary Fish
  Sharon Megdal
  Michelle White

 

1983 11 Members
  Barbara Bergmann, Chair
  Irma Adelman
  Monique Garrity
  Janet Goulet
  Joan Haworth
  Nancy Ruggles
  Jean Shackelford
  Gail Wilensky
  Joseph Pechman
  Cordelia Reimers
  Aleta Styers

 

1982 10 Members
  Elizabeth Bailey, Chair
  Irma Adelman
  M. Louise Curley
  Robert Eisner
  Janet Goulet
  Joan Haworth
  Nancy Ruggles
  Jean Shackelford
  Monique Garrity
  Gail Wilensky

 

1981 10 Members
  Elizabeth Bailey, Chair
  M. Louise Curley
  Robert Eisner
  Barbara Jones
  Helen Ladd
  Nancy Ruggles
  Irma Adelman
  Janet Goulet
  Joan Haworth
  Jean Shackelford

 

1980 7 Members
  Elizabeth Bailey, Chair
  Marianne Ferber
  Barbara Jones
  Helen Ladd
  M. Louise Curley
  Robert Eisner
  Nancy Ruggles

 

1979 7 Members
  Ann Friedlander, Chair
  Mariam Chamberlain
  Marianne Ferber
  William Hellmuth
  Ruth Shaeffer
  Barbara Jones
  Helen Ladd

 

1978 7 Members
  Ann Friedlander, Chair
  Mariam Chamberlain
  William Hellmuth
  Janice Madden
  Margaret Simms
  Marianne Ferber
  Ruth Shaeffer

 

1977 8 Members
  Ann Friedlander, Chair
  Janice Madden
  Barbara Reagan
  Isabel Sawhill
  Margaret Simms
  Nancy Teeters
  Mariam Chamberlain
  William Hellmuth

 

1976 6 Members
  Barbara Reagan, Chair
  Walter Heller
  Janice Madden
  Isabel Sawhill
  Nancy Teeters
  Margaret Simms

 

1975 7 Members
  Barbara Reagan, Chair
  Francine Blau
  Florence Weiss
  Walter Heller
  Janice Madden
  Isabel Sawhill
  Nancy Teeters

 

1974 10 Members
  Barbara Reagan, Chair
  Carolyn Shaw Bell
  Collette Moser
  Florence Weiss
  Francine Blau
  Kenneth Boulding
  Martha Blaxall
  Myra Strober
  Phyllis Wallace
  Walter Adams

 

1973 10 Members
  Carolyn Shaw Bell, Chair
  Barbara Reagan
  Florence Weiss
  Collette Moser
  Francine Blau
  Kenneth Boulding
  Martha Blaxall
  Myra Strober
  Phyllis Wallace
  Walter Adams

 

1972 9 Members
  Carolyn Shaw Bell, Chair
  Barbara Reagan
  Collette Moser
  Francine Blau
  Kenneth Boulding
  Martha Blaxall
  Myra Strober
  Phyllis Wallace
  Walter Adams