Past Members of the Executive Committee

THEODORE W. SCHULTZ, 1944-46
BERNARD F. HALEY, 1948-50
PAUL A. SAMUELSON, 1949-51
ROBERT A. GORDON, 1950-52
LESTER V. CHANDLER, 1950-52
RICHARD A. LESTER, 1951-53
KENNETH E. BOULDING, 1952-54
GEORGE J. STIGLER, 1954-56
MILTON FRIEDMAN, 1955-57
RICHARD A. MUSGRAVE, 1956-58
WILLIAM J. FELLNER, 1956-58
SOLOMON FABRICANT, 1958-60
JAMES TOBIN, 1958-60
MABEL F. TIMLIN, 1958-60
GEORGE LELAND BACH, 1959-61
ABRAM HARRIS, 1959-61
JOHN K. GALBRAITH, 1960-62
RALPH A. YOUNG, 1960-62
CHARLES P. KINDLEBERGER, 1961-63
EWAN CLAGUE, 1961-63
ROBERT TRIFFIN, 1962-64
W. ALLEN WALLIS, 1962-64
WILLIAM J. BAUMOL, 1963-65
EVSEY D. DOMAR, 1963-65
ROBERT M. SOLOW, 1964-66
HARRY G. JOHNSON, 1964-66
MOSES ABRAMOVITZ, 1965-67
NEIL H. JACOBY, 1965-67
JAMES M. BUCHANAN, 1966-68
LAWRENCE R. KLEIN, 1966-68
FRANCO MODIGLIANI, 1967-69
KENNETH J. ARROW, 1967-69
OTTO ECKSTEIN, 1968-70
ANTHONY SCOTT, 1968-70
CHARLES L. SCHULTZE, 1969-71
MARY JEAN BOWMAN, 1969-71
ROBERT DORFMAN, 1970-72
ARNOLD C. HARBERGER, 1970-72
ROBERT EISNER, 1971-73
JOHN R. MEYER, 1971-73
JOSEPH A. PECHMAN, 1972-74
GUY H. ORCUTT, 1972-74
ALBERT G. HART, 1973-75
IRMA ADELMAN, 1973-75
ROBERT L. HEILBRONER, 1973-75
ANDREW F. BRIMMER, 1974-76
PAUL MARLOR SWEEZY, 1974-76
CAROLYN SHAW BELL, 1975-77
BURTON A. WEISBROD, 1975-77
ALICE M. RIVLIN, 1976-78
EDMUND S. PHELPS, 1976-78
ROBERT J. LAMPMAN, 1977-79
MARC NERLOVE, 1977-79
ROBERT W. CLOWER, 1978-80
MARINA V.N. WHITMAN, 1978-80
ZVI GRILICHES, 1979-81
HENRY AARON, 1979-81
ROBERT E. LUCAS, JR., 1980-82
MARTIN S. FELDSTEIN, 1980-82
ELIZABETH E. BAILEY, 1981-83
ROBERT J. GORDON, 1981-83
JOSEPH E. STIGLITZ, 1982-84
ANN F. FRIEDLAENDER, 1982-84
WILLIAM D. NORDHAUS, 1983-85
A. MICHAEL SPENCE, 1983-85
VICTOR R. FUCHS, 1984-86
JANET L. NORWOOD, 1984-86
ALAN S. BLINDER, 1985-87
DANIEL L. MCFADDEN, 1985-87
SHERWIN ROSEN, 1986-88
THOMAS J. SARGENT, 1986-88
ROBERT J. BARRO, 1987-89
JUDITH A. THORNTON, 1987-89
GEORGE A. AKERLOF, 1988-90
ISABEL V. SAWHILL, 1988-90
STANLEY FISCHER, 1989-91
LAWRENCE H. SUMMERS, 1989-91
GREGORY CHOW, 1990-92
SUSAN ROSE-ACKERMAN, 1990-92
MICHAEL J. PIORE, 1991-93
GAVIN WRIGHT, 1991-93
ALAN J. AUERBACH, 1992-94
JOHN B. TAYLOR, 1992-94
WILLIAM A. DARITY, JR., 1993-95
RICHARD L. SCHMALENSEE, 1993-95
DONALD J. BROWN, 1994-96
DEIRDRE N. (DONALD) MCCLOSKEY, 1994-96
REBECCA M. BLANK, 1995-97
JOHN E. ROEMER, 1995-97
RONALD G. EHRENBERG, 1996-98
BARBARA L. WOLFE, 1996-98
RACHEL MCCULLOCH, 1997-99
PAUL M. ROMER, 1997-99
ANGUS S. DEATON, 1998-2000
LAURENCE J. KOTLIKOFF, 1998-2000
NANCY L. ROSE, 1999-2001
GENE M. GROSSMAN, 1999-2001
NANCY L. STOKEY, 2000-02
JAMES J. HECKMAN, 2000-02
CHRISTINA D. ROMER, 2001-03
JAMES M. POTERBA, 2001-03
MAURICE OBSTFELD, 2003-05
ELLEN MCGRATTAN, 2003-05
JANET CURRIE, 2004-2006
MARIANNE BAXTER, 2004-2006
OLIVIA MITCHELL, 2004-2006
MARK ROSENZWEIG, 2004-2006
JUDITH A. CHEVALIER, 2005-07
ALAN B. KRUEGER, 2005-07
SUSAN M. COLLINS, 2006-08
LAWRENCE F. KATZ, 2006-08
ANNE C. CASE, 2007-09
DAVID H. ROMER, 2007-09
SUSAN ATHEY, 2008-10
JANICE C. EBERLY, 2008-10
DARON ACEMOGLU, 2009-11
MARIANNE BERTRAND, 2009-11
JONATHAN GRUBER, 2010-2012
VALERIE A. RAMEY, 2010-2012
MONIKA PIAZZESI, 2011-13
MICHAEL WOODFORD, 2011-13
ANIL K. KASHYAP, 2012-14
ROSA L. MATZKIN, 2012-14
AMY FINKELSTEIN, 2013-15
JONATHAN D. LEVIN, 2013-15
DORA L. COSTA, 2014-16
GUIDO W. IMBENS, 2014-16
DAVID H. AUTOR, 2015-17
RACHEL E. KRANTON, 2015-17